Image

Sıkça Sorulan Sorular

 

 • Noter Yeminli (Onaylı) Çeviri Nedir?
  Noter yeminli tercümanlar tarafından yapılan çevirilere noter yeminli çeviri denir. Resmi evraklarda kullanılır. Tercümanların, bildikleri dilde yeminli tercüman olabilmesi için, noter huzurunda (dili bildiklerini kanıtlayan belgeleriyle birlikte) yemin zabtını imzalaması gerekir.
 • Apostil Nedir?
  Apostil, belgelerin ülkeler arası standartta gerçekliğini doğrulayan ve kaymakamlıklar tarafından verilen bir onay türüdür. Apostil, 6 Ekim 1961 yılında gerçekleştirilen Lahey Konvansiyonu`yla yürürlüğe girmiştir ve sadece Lahey Konferansına üye devletler arasında geçerlidir.
 • Simültane Çeviri Nedir?
  Simültane tercümede, tercüman bir tercüme kabininde konuşmacının söylediklerini kulaklık vasıtasıyla duyup aynı anda hedef dile tercüme ederek mikrofon ile dinleyicilerin kulaklıklarına aktarması şeklinde gerçekleşir. Bu sayede bir konuşmacının konuştukları aynı anda birden fazla tercüman ile birçok dile tercüme edilebilir. Simültane tercüme, daha çok büyük ve özellikle çok dilli toplantılarda tercih edilir.
 • Ardıl Çeviri Nedir?
  Ardıl tercüme, tercümanın, konuşmacının söylemek istediklerini dinledikten sonra dinleyicilere aktarması ile gerçekleşir. Bu tür tercümelerde herhangi bir teknik donanım kullanılmaz. Ardıl tercüme genellikle söz konusu toplantının çok kısa, teknik, gizli veya resmi olması durumunda başvurulan bir yöntemdir.
 • Karakter Sayısı Nasıl Hesaplanır?
  Dökümanınız dijital ortamda yazı halinde bulunuyor ise, tüm yazıyı kopyalayarakçeviri karakter hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz. Eğer dökümanlarınız basılı halde yani kağıt olarak elinizde bulunuyorsa bir tarayıcıdan bilgisayarınıza aktarmalı daha sonra da bir OCR (Optical Character Recognition) programı yazı şekline çevirmelisiniz. Eğer bunu da yapamayacak durumdaysanız dökümanınızın en uzun satırındaki karakter (harf) sayısını satır sayısı ile çarparak karakter sayısını öğrenebilirsiniz. Ya da bu işlemlerin tümünü bir müşteri temsilcimizden talep edebilirsiniz. Bu işlemler bilgilendirme amaçlıdır kesin fiyat teklifi için lütfen müşteri temsilcimizle görüşünüz.
 • Çapraz Çeviri Nedir?
  Çapraz çeviri, Türkçe`den farklı bir dildeki dökümanın yine Türkçe`den farklı bir dile tercüme edilmesine denir. Örneğin, İngilizce bir dökümanın Almanca`ya tercüme edilmesi gibi.
 • Bilateral (Karşılıklı) tercüme nedir?
  Daha küçük topluluklar için yapılan bir tür konsekütif tercümedir. Yabancı ziyaretçilere refakat ederek toplantı dışındaki iletişimi sağlamak da bu tanıma girer.
 • Deşifre hizmeti nedir?
  Seminer, konferans gibi organizasyonların ses kayıtları yanında kasete ya da başka herhangi bir veri saklama ünitesine kaydedilmiş her türlü konuşmanın deşifre edilerek yazılı doküman haline getirilmesi çalışmasıdır.
 • Redaksiyon hizmeti nedir?
  Daha önce tercümesi yapılmış bir metnin üzerinde gerekli düzenlemelerin yapılarak kullanıma hazır hale getirilme işidir. Önemli metinlerin ya da deşifre edilmiş ses / görüntü kayıtlarının redaksiyondan geçmesini öneririz.
 • Çeviri Süresi Nasıl Hesaplanır?
  Tercümanlarımızın günlük çeviri kapasitesi 15-20 sayfadır. Bu süre teknik çevirilerde biraz daha uzayabilir.
 • Gizlilik Anlaşması ?
  Gizlilik anlaşması kurumsal çözüm ortaklarımız ile karşılıklı güvene dayanan ticari bir anlaşmadır.
 • 1000 Karakter nedir?
  Tercüme büroları fiyatlandırma işlemini, değeri 492 sayılı harçlar kanunu gereği bir sayfa 12 punto yazı karakteri büyüklüğünde, yirmi satır üzerinden veya bir sayfa boşluksuz bin (1000) karakter üzerinden ücretlendirilir.
 • Apostil Nedir?
  Apostil (apostille), bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir. Apostil’in kuralları 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonuyla tespit edilmiştir. Apostil(apostille) kuralları yalnızca Lahey Konferansı’na üye veya taraf devletlerarasında geçerlidir.
 • Noter tasdiki nedir?
  Noter tasdiki;Tecümesini yaptırdığınız belgeleri vereceğiniz makam, resmi onay istediğinde, Türkiyede noterler tarafından yapılan tasdik işlemidir.
 • Yeminli Tercüme Nedir?
  Belgelerinizin bir dilden hedeflenen diğer bir dile, büromuzda çalışan noterden yemin belgeli tercümanlar tarafından tercüme yapılmış,ilgili tercüman ve tercüme bürosu tarafından kaşelenerek imzalanmış şeklidir.

Seçkin Tercüme © 2012. Her Hakkı Saklıdır.